Zamanda Yolculuk: Siena

Toskana’da gittiğimiz her yerin kendine özgü bir ruhu ve tarzı vardı. Siena da tarihi atmosferi, turuncu renkli binaları ile kalbimizde güçlü bir yer edindi. Gördüğümüz en fotojenik lokasyonlardan birisi.

Biz şehir merkezinde park sorunu yaşamamak adına, şehrin biraz daha dışında ama park yeri olan ve bir miktar daha konforlu bir otel tercih etmek istedik burada. Hotel Santa Caterina’da konakladık ve çok çok memnun kaldık. Şehirde zaman geçirdikten sonra bahçesinde gün batımı izleyip saatlerce sohbet ettik.

Peki Siena’da neler yaptık?

Piazza del Campo: Ana meydan çok keyifli ve muhteşem bir atmosferi var. Burada zaman zaman yerlere oturup birşeyler atıştırdık. Zaman zaman manzaraya karşı birşeyler içtik ama genel olarak en çok zaman geçirdiğimiz yer oldu.

Gelato Artigianale: Hemen meydanda yer alan harika bir dondurmacı. İtalya’da dondurma siparişi verirken bizdeki gibi top üzerinden değil, külah seçimi üzerinden sipariş veriyorsunuz. Ne kadar büyük külah o kadar çok dondurma demek. Çoğu yerde fiyatları da üzerinde yazıyor. Aklınızda olsun.

Siena Cathedral: Tüm tatil süresince içine girmek için bilet aldığımız nadir yerlerden biri oldu. Bu seyahatimizde Floransa’daki Duomo’nun içine girme şansımımız olmamıştı biraz da onun motivasyonu ile buradaki katedrali es geçmek istemedik. Bizim adımıza içeri girdiğimize değdi. Giriş için kişi başı 8 euro ödedik. Dilerseniz farklı bilet fiyatlarında birden fazla yer gezebildiğiniz opsiyonlar da mevcut.

Siena Cathedral

Museo dell’Opera Metropolitana: Az önce bahsettiğimiz paketlere dahil olarak İtalya’nın en eski özel müzelerinden biri olan bu müzeye de zaman ayırabilirsiniz.

Torre Del Mangia: Bizi cezbeden aktivitelerden biri de kulenin tepesine çıkmaktı. Fakat bütçesel sebeplerden ve her şehirde farklı zaman geçirme isteğimizden bu aktiviteyi biz es geçtik. Kule seçimini son durak olarak uğrayacağımız Bolonya’dan yana yapmıştık. Yine de daha fazla zamanınız ve bütçeniz varsa değerlendirebilirsiniz.

Torre Del Mangia’nın uzaktan görünüşü

Bunlar dışında turist haritası ile çevredeki tüm diğer kilise ve tarihi binaları yürüyerek gezmenizi öneririz. Bu şehirlerdeki en güzel şey yolda yürürken de bir müzede geziyor gibi hissetmeniz.

Yemek için meydan çevresindeki paninicilerden lezzetli sandviçler yaptırıp meydanda yiyebilirsiniz. Bir yerlere oturmak isterseniz de pizza için Il Pomodorino notlarımızda mevcuttu. Bunlar dışında tek önerimiz bol bol anın keyfini çıkarmanız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir