Toskana Son Toparlama: Rota, Bütçe ve Yol Süreleri

Gelelim herkesin merak ettiği konuya; bütçe! Biliyorsunuz biz seyahatlerimizde de, günlük hayatımızda da bütçe konularında hassas davranmaya çalışıyoruz. Fakat herkesin fedakarlık yapabileceği farklı standartları oluyor. Örneğin; biz yeme içme konusunda biraz daha esnek olabiliyoruz. Minik alışverişler yapıp meydanlarda, manzaralı parklarda özellikle sabah ve öğle yemeklerini geçiştirmek bizim için problem olmuyor. Otel konusunda da biraz daha lokasyona önem veriyoruz. Bunlar dışında temiz ve banyolu oda olmasına özen gösteriyoruz. Sizin önem verdiğiniz şeyler bambaşka olabilir. Üstelik her kişinin tercihleri farklı olduğu gibi, sezonsal fiyat değişimleri, gün sayısı, tercih edilen aktiviteler de bütçede epey etkili. O nedenle, bütçe yazılarında kalem kalem ne harcadık, nerede kaldık gibi ayrıntılar vermek yerine ne kadar harcayabileceğinize dair bir öngörü oluşturmanızı istiyoruz.

Biz otellerde, ortalama gecelik 350 TL oda başı fiyatla iyi bir ortalama tutturduğumuza inanıyoruz. Çoğu bahsettiğim gibi iyi lokasyon ama ortalama otellerdi. İki yerde (Siena, Val d’Orcia) otel çevresinde daha çok zaman geçireceğimizi düşünerek daha konforlu yerler tercih ettik. Otel isimlerine yazılardan ulaşabilirsiniz.

Yemek konusunda da yine seçimlerinize göre farklı bütçeler söz konusu olacaktır ama genel olarak bizim harcamalardan bahsedersek;

Gece çıktığımız yemeklerde daha ekonomik olması adına şarküteri+peynir tabağı ve paylaşmalık bir makarna tercih ettik. Yanında da şarap içtik. Monticcihello La Porta ve Floransa Il Latini gibi iyi restoranlarda 30-35 euro hesap ödedik. Fakat rahatlıkla 50 euro seviyelerine çıkılabilir. Bu nedenle biz Foursquare üzerinden bütçe bilgisini mutlaka kontrol ediyoruz. Girmeden de kapıda bulunan menülerden fiyatlara bakıyoruz. Yemek tercihlerimizi de uygun bütçeli yemeklerden yana yapıyoruz. 

Da Eraldo, Monterosso

Sadece şık restoranlar yok elbette. Rahatlıkla dilim pizza, sandviç gibi şeyler satan yerler de bulabilirsiniz. Örneğin; biz La Spezia’da ekonomik bir yemek için eski bir esnaf lokantası olan La Pia Centenaria’ya gittik. 2 kişi 10 euro’ya gayet doyurucu şekilde yemek yiyebildik.

Floransa Ditta Artigianale ve Bolonya Pappare gibi yerlerde yaklaşık 10-15 euro arasında 2 kişi (2 sandviç, 2 kahve) kahvaltı yapılabiliyor. Daha ekonomik olsun derseniz kahve alıp paylaşabilirsiniz. Bizim sık sık yaptığımız bir şey.

Pahalı bir bölgeye gidecekseniz önceden program yapmak fayda sağlıyor. Örneğin; Cinque Terre’deki restoranlar genel olarak pahalı ve çok daha az bakkal seçeneği var. O nedenle, La Spezia’da kalıyorsanız sabah yanınıza atıştırmalık şeyler alıp manzaralı yerlerde yiyebilirsiniz. 

Vernezza, Cinque Terre

Bağ evlerinde fiyatlar çok daha yüksek oluyor. O nedenle buralara gitmeden önce websitelerinden menülerini kontrol etmenizi öneririz. Biz şarap turu almadık ama restoranlarda yiyecekseniz şarap turlarından yemek dahil olanları tercih edebilirsiniz. Menülere bakarak ortalama bir yemeğin yaklaşık 35-45 euro arasına denk geleceğini öngörüyoruz.

Castello Vicchiomaggio, Chianti

Biz şehirleri uzaktan görmek ve fotoğraflamak çok istiyorduk. O nedenle feribotla gidiş biletine (25 euro) kıydık. Normalde gerçekten çok saçma bir ücret. Bahsettiğim şey de aslında tam bu, herkesin en çok yapmak istediği, keyif aldığı şeyler değişiklik gösteriyor. O yüzden kendi bütçe planlamanızı bu bağlamda yapmanızda fayda var.

Bölgeyi gezmek için diğer alternatif tren bileti. Hop and off dedikleri istediğiniz yerde inip binebildiğiniz biletin fiyatı Cinque Terre tanıtım sitesinde 7,5 euro olarak gözüküyor. Siz de inceleyebilirsiniz;

http://www.cinqueterre.eu.com/en/cinque-terre-card

Gelelim benzin tarafına, daha önceki yazılarda bahsettiğimiz gibi biz manuel Fiat 500 kiraladık. Arabadan oldukça memnun kaldık ama kiralama yaptığımız şirket tüm prosedürlerde zorluk çıkardı. Kiralamayı Gold Car’dan yapmıştık. Çok küçük yazıldığı için rezervasyon sırasında farketmemişiz, kiralama için 1200 euro depozito istediler. Neyseki kartımızda o an yer vardı. Arabayı sorunsuz şekilde teslim eder etmez parayı geri yatırdılar ama süreç stresliydi.

Toplamda 6 günlük araba kullanımı için (Bolonya’ya dönünce son gün arabayı teslim ettik) 105 euro ödeme yaptık. Yaptığımız toplam yol da şöyleydi:

Yolculuk sürelerinde biz esnek davrandık. Yollar o kadar güzel ki beğendiğimiz sayısız yerde durakladık, bazen yeni yollardan içeri doğru yeni maceralara atıldık. Yine de toplamda nasıl bir yol yaptığımızı ve kesintisiz gitsek harcayacağımız zamanı anlamanız adına tabloyu da eklemek istedik.

Totalde 879 km yol yaptığımız bu yolculukta benzine giden bütçeyi de paylaşmak önemli. Depoyu full alıp full bırakacak şekilde anlaşma yaptık ve toplamda 97 euro benzin aldık.

İtalya’da benzinlerin çoğu self servis, yani kendiniz benzinini dolduruyorsunuz. Orta alanda bir makina var. Oraya arabanızın durduğu istasyonun (üzerinde numaralar var) numarasını girip, benzin çeşidini seçip ödemeyi yapıyorsunuz. Daha sonra ilgili kol serbest kalıyor, arabanızın deposuna koyup doldurma işlemini tamamlıyorsunuz. Bilinmezlik korkutmasın oldukça pratik. Self servis benzin, servis olan benzinden daha ucuz. Gerekirse diğer araçlardan yardım da isteyebilirsiniz. 

Son olarak İtalya’da park konusunda dikkat etmek gerekiyor. Yüksek para cezaları var yanlış park için. O nedenle biz otellerimizi ücretsiz otoparklı seçmeye özen gösterdik. Ücretsiz bulamadığımız iki yer Floransa ve Siena oldu. Buralarda 15 ile 25 euro arasında ücretler değişiyor. Booking vb bir site kullanacaksanız otel sayfasında otopark ücretleri de yazıyor. Ceza yememek için tüm kurallara uymaya özen gösterin. Biz tam hiç ceza yemedik diye seviniyorduk ki döndükten 15 gün sonra Gold Car’dan mail aldık. Cezayı bize iletmeleri için 50 euro da servis ücreti kesmeleri ayrı bir olaydı. Hala da cezayı nasıl ödeyeceğimizi bulmaya çalışıyoruz. Mümkünse cezaları otomatik ödeyen araba kiralama firmalarını tercih edin deriz. 

Umarız verdiğimiz bilgiler faydalı olur, hadi o zaman İtalya bileti bakma vakti geldi sanırım. 🙂

5 comments

  1. İtalya video serinize bayılmıştım, bu kadar keyifli video paylaşıp gezen bir çiftin blogtaki yazisi da kesin harikadır diyerek geldim ve tabiki ba yil dim!
    Enerjiniz ve birbirinizle olan kimyanız sevdiriyor belkide Ama İtalya❤️ Resmen aşık olmalik, harika❤️

  2. Merhabalar, her videonuzu büyük bir keyifle ve dikkatle izliyorum. Gerçekten hem aydınlatıcı bilgiler içeriyor hemde güzel bir rehber niteliğinde. Sizden öğrenmek istediğim ; aracın panelvandan mobil karavana çevrildikten sonra zorunlu trafik sigorta poliçesinin kaç TL olduğu. Yanıtlarsanız çok memnun olacağımı ifade eder sevgilerimle, keyifli yolculuklar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir