Toskana 101: Rotaya İlk Bakış

Toskana İtalya’nın kuzey batısında yer alan, lezzetli şarapları, tarihi şehirleri ve yemyeşil tepeleri ile ünlü bir bölge.

Google Maps

Burası komple bir bölgeyi temsil ettiği için rahatlıkla kendi rotanızı yaratabiliyorsunuz. Dilerseniz Floransa’dan başlayıp bir çember şeklinde bölgeyi gezebilirsiniz, dilerseniz de Roma ya da Bolonya gibi çemberin az dışında kalan şehirlerden bölgeye ulaşabilirsiniz. Biz Pegasus indirimiyle Bolonya’ya oldukça uygun uçak biletleri bulmuştuk. O nedenle de rotamıza kuzeyden başladık.

Toskana’da minik minik birçok şehir var ama tabi hepsine ne yazık ki zaman ve bütçe limiti yüzünden gitmemiz mümkün olmadı. Kaldığımız otellerden birinde 2 haftadır bölgede zaman geçiren bir çiftle karşılaştık, onlar bile hala bitirememişlerdi. Biz araştırmalarımız sonucunda hoşumuza giden bölgelerden aşağıdaki gibi bir rota çıkardık.

  • Bolonya
  • Floransa
  • Chianti
  • Siena
  • Val d’Orcia
  • Cinque Terre
  • Bolonya

Arabamızı her zamanki gibi online kiraladık. İner inmez havaalanından aracımızı alıp Floransa’ya doğru yola çıktık. Aracımız manuel Fiat 500 idi. Tavsiyemiz küçük araç seçmeniz yönünde olur, bazı yollar gerçekten çok dar. Araç kiralama ve bütçe ile ilgili ayrıca bir yazı da yayınlayacağız. 

Biz Google Maps uygulamasını kullanarak yolları sorunsuzca bulduk. Dilerseniz önceden bir rota oluşturup bu rotayı mailinize yollayabiliyorsunuz. Biz de tüm rotalarımızı planlayıp oluşturmuştuk. Yolda hiç uğraşmadan mailden bir tuşla hazır rotalar üzerinden gezilerimizi gerçekleştirdik. 

Mavi ile işaretlediğimiz butonla rotanıza istediğiniz kadar yeni yer girebiliyorsunuz. Kırmızı butonla da whatsapp, mail ya da istediğiniz bir kanala rotanın linkini gönderiyorsunuz. Bu menüye sağ üst köşedeki 3 nokta (…) butonu ile ulaşılıyor. Birkaç şehir gezecekken kurduğunuz rotayı hatırlamak konusunda faydalı oluyor.

Biz bu şehirlerde nerelere gittik, tavsiyelerimiz neler, en çok nereyi sevdik hepsine her bölge için ayrı ayrı yazdığımız yazılarda yer verdik. Toskana kategorisinden tümüne ulaşabilirsiniz. Hadi yolculuğumuz başlasın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir