Rüyanın Başladığı Yer: Oahu

Hawaii için İstanbul – Honolulu arasında iki rota imkanımız vardı. Los Angeles (Amerika) aktarmalı ya da Seoul (Güney Kore) aktarmalı uçabiliyorduk. Hawaii, İstanbul’dan öyle garip bir uzaklıkta ki dünyanın iki tarafından da aşağı yukarı aynı uçuş süresiyle ulaşabiliyorsunuz. Kısacası lokasyon olarak tam da yaşadığımız bu kürenin diğer tarafında kalıyor. Daha ekonomik olması nedeniyle biletlerimizi Seoul aktarmalı tercih ettik. Başlarda Los Angeles aktarmalı biletleri ve hatta belki de LA’de birkaç gün geçirmeyi değerlendirsek de Hawaii’de yapılacak aktivitelerin bolluğu ve uçuşları ayırmaktan kaynaklı bilet fiyatlarının yükselmesi nedeniyle hızlıca vazgeçtik. Pasifik okyanusunun ortasında, herşeyden uzak minik adacıklar, bekle bizi geliyoruz!

Oahu ile ilgili en büyük korkumuz çok kalabalık veya turistik olma riskiydi. Fakat beklenenin aksine sıcacık bir ada olarak karşıladı bizi. Oahu için yaptığımız araştırmalar sonucu aşağıdaki aktivitelerden hoşlanmıştık. Tabi bazılarını yapabildik bazıları ise önem sırasında geri sıralarda kaldı.Bu adada tatilin başında 3 ve sonunda 1 olmak üzere toplam 4 günümüz vardı ve buna göre seçimler yapmalıydık. Şanslıyız ki genelde birçok seçenek arasından benzer şeyleri ister ya da birimizin daha çok istediğini görür ve ona karar veririz. Buna Erdi kısaca “kim daha fazla istiyorsa” kuralı diyor. Başlarda harika bir kural gibi gelse de her zaman iyi yönleri olmadığını söylemeliyim. 🙂 Kim daha fazla isterse, o kişi gerekli aksiyonu alacağı için günün sonunda “yataktan kalkıp ışığı kapatmak” ya da “çöpü çıkarmak” gibi hazin görevleri de üstelenmek zorunda kalabilirsiniz. Neyse konumuz Oahu!

Hazırsak Erdi’nin çektiği harika fotoğraflarla Oahu turumuza başlayabiliriz.

Hawaii’de ulaşım için araç kiralamak şart, o yüzden tüm adalar için önceden internet üzerinden arabalarımızı kiralamıştık. Yerel firmalar da var, fakat biz daha güvenli olması adına Hertz, Enterprise gibi herkesin bildiği markaları tercih ettik. Araba kalmaması sık yaşanan bir sorunmuş. O nedenle hem daha uygun, hem de daha güzel araçlar için kiralama işlemini erkenden yapmanızı tavsiye ederiz. Üstelik aracı teslim almak da çok kolay. Tüm süreçler çok rahattı.

Kualoa Ranch

Mutlaka Hawaii yerel biralarından tadın. Bizim favorimiz Longboard Lager oldu, fakat her adanın kendine özel biraları var. Tüm lagerleri denemenizi tavsiye ederiz, hepsi harika!

Duke’s Waikiki

Jetlag’i fırsata çevirip Waikiki sahilde gün doğumunu ve sörfçüleri izleyebilirsiniz.

Sörf nedeniyle şehrin bu kadar erken uyanması bizim çok ama çok hoşumuza gitti. Nerdeyse her gün gün doğumlarına uyanmaya çalıştık.

Waikiki Beach

Island Vintage Coffee adında inanılmaz bir kafeye gittik. “Egg&Bacon Bagel” ve ada meyveleri ile “Acai Bowl” yedik. Kahveleri de yemekleri de inanılmaz lezzetliydi. Üstelik sörfçüler için kapılarını sabah 6’da açıyor.

Island Vintage Coffee

Kualua Ranch bölgesi kesinlikle görülmeye değer. Biz “secret beach” denen gizli sahilde gezintiye çıktık. Amacımız burada balıkçı köyünde bulunan bir iskeleyi bulmaktı. Ancak ne yazık ki tekne ile ulaşıldığını söyleyen yerel bir çift sonrası geri dönmeye karar verdik. Artık bir dahaki sefere!

Secret Beach

Kualua Ranch’de ATV turu yaparak bu bölgede filme alınan Jurassic Park, 50 First Dates, King Kong gibi efsane filmlerin çekildiği yerleri ve muhteşem manzarayı deneyimleyebilirsiniz.

North Shore’a tüm doğu sahilini arabayla gezerek gidebilir, muhteşem okyanusun keyfini çıkarabilirsiniz.

Haiku Stairs, 3922 merdivenden oluşan ve 756 metre yüksekliğindeki bir dağın tepesine merdivenle çıkma deneyimi yaşatan çılgın bir tırmanış yolu. Zamanında askeri radyo istasyonuna ulaşım için kurulmuş ve şu an çıkmak yasa dışı. Ancak muhteşem manzarası ve çılgın tırmanma deneyimi için yıllardır maceraperest turistler buraya gizlice sızmanın yollarını bulmuş. Biz de aynı şekilde geniş bir araştırmanın ardından tırmanmayı başardık. Bizim için hayat değiştiren bir deneyim oldu gerçekten. Nasıl ulaşırsınız, ne kadar tehlikeli vb soruları yanıtladığımız daha ayrıntılı blog için resime tıklayabilirsiniz.

Haiku Stairs (Stairway to Heaven)

Waikiki sörf öğrenmek için harika bir yer. Kalabalık gibi gözükse de daha sakin dalgaları ile yeni öğrenenlere de eğlence imkanı sağlıyor. Sörf üzerine daha ayrıntılı bir bloğumuz da bulunuyor, detaylar için yine resime tıklayabilirsiniz. 

Waikiki Beach

Akıllarda bulunsun:

  • Uçuş Süresi: THY ile Istanbul-Seoul (Güney Kore) uçumuz 9 saat 50 dk sürdü, 4 saat bekleme süresi, ardından 8 saat 40 dk Seoul-Honolulu (Hawaii) olmak üzere yaklaşık 23 saatte Oahu adasına ulaşabildik.
  • Mutlaka yanınıza almanızı tavsiye ederiz: Sinek ve böcek ilacı, yüksek koruma güneş kremi, rahat tırmanış ve yürüyüş ayakkabıları, rüzgarlık ya da yağmurluk

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir