“Rüyada mıyız?” Dedirten Kapadokya

Kapadokya, rüyada mıyız diye sorduran, adeta bambaşka bir gezegendeymiş gibi hissettiren dünyadaki nadir yerlerden. Bu bölge, yabancı gezginlerin ilgisi ve muhteşem fotoğraflarıyla son dönemde daha da popüler hale geldi. O nedenle, evlilik yıl dönümümüz için planlama yaparken biraz çekingen davranmıştık. Çünkü seyahatlerimizde en çok kaçınmaya çalıştıklarımız; kalabalıklar ve klişeler diyebiliriz. Klasik aktiviteleri de dengeli bir şekilde yapmayı ve denemeyi seviyoruz ama herkesin aynı kareyi yakalamak için gittiği lokasyonlar bizi pek mutlu etmiyor. Kısacası; Kapadokya hakkında pozitif düşüncelerimiz olduğu kadar negatif öngörülerimiz de vardı ama tüm bu soru işaretleri arasında gün doğumlarının hayali ile Kapadokya’ya doğru çekildik ve iyi ki de öyle olmuş.

Öncelikle bizim geç farkettiğimiz bir konu Kapadokya hiç de öyle küçük bir yer değil, mesafeler arası kayda değer uzunlukta. Tur da tercih edebilirsiniz ama biz her yeri kalabalık gezme ve zamanı yönetememe problemleri nedeniyle zorunlu kalmadıkça tur tercih etmiyoruz. O nedenle araç kiralamak, aldığınız zevki etkileyecek bir etken diye düşünmekteyiz. Biz her zamanki gibi rentalcars.com‘dan seçeneklere baktık ve bütçemize en uygun aracı tercih ettik. Böylece neresi bile olduğunu tam bilmediğimiz birçok yerde tatlı molalar verebildik. 🙂

Dalton Brothers Ranch’i geçtikten sonra solda şans eseri bulduğumuz bir tepe

Bize göre vadiler işin en tatlı kısmı. Hem popüler yerlere uğrayacak, hem de yol üzerinde beğendiğiniz yerlerde zaman geçirecekmiş gibi plan yapmanızı öneririz. Biz her 15 dakikada bir kendimizi arabayı sağa çekerken bulduk. Kapadokya seyahatimiz boyunca ziyaret ettiğimiz vadiler aşağıdaki gibi:

 • Güvercinlik Vadisi:
 • Aşk Vadisi
 • Kızıl Vadi:
 • Devrent Vadisi:

 • Paşabağ Vadisi:

Biz bir tek Nevşehir’in daha güneyinde kalan Ihlara Vadisi, Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı şehirlerine zaman ayıramadık. Bu bölgede Selime Manastırı gibi görülecek güzel yerler de var. O yüzden yüzeysel bir tur yapmak yerine, bu turu bir dahaki ziyaretimize ayırmaya karar verdik.

Otel olarak 2 gece Azure Cave Suits’de kaldık ve inanılmaz memnun kaldık. Fiyat – performans dengesi oldukça yüksek, muazzam bir otel. Üstelik sabah balonları izleyebileceğiniz bir seyir terası da bulunuyor.

Dilerseniz az ileride de bomboş bir arazi var, orada harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Evlilik yıl dönümü gecemiz içinse biraz daha farklı bir deneyim olsun istedik ve Museum Hotel’de kaldık. Otel gerçek tarihi eserlerle müze konsepti ile dekore edilmiş. Sunduğu olanaklar ile gerçekten farklı bir deneyim yaşatıyor.

İki otelden de çok keyif aldık. Museum Hotel için bütçe bir miktar yüksek, fakat hotels.com gibi siteleri düzenli olarak kontrol ederseniz bizim gibi indirimli fiyatlar yakalamak da mümkün olabiliyor.

Biz balon turlarına bütçesel nedenlerden katılmadık ama kaldığımız 3 gecenin sabahında da erkenden kalkıp balonları farklı yerlerden izledik. Açıkçası biz yeterince tatmin olduk, binmediğimiz için aklımız kalmadı ama bütçesel olarak daha rahat olduğumuz bir dönemde elbetteki denemeyi de düşünüyoruz. Araştırmalarımıza göre balon turları genel olarak euro üzerinden fiyat veriyor. O nedenle de şu andaki dövüz kurları ile 750-1000 TL arası bütçeler oluşuyor. Birkaç uygun firma da bulduk ama balon kazaları nedeniyle eski ve güvenilir firmaları tercih etmenin daha doğru olduğuna karar verdik. Bazı firmaların fazla yükleme yaptığına dair yazılar gördüm. O nedenle güvenlik her şeyden önce gelir.

2 gün otellerimizden gün doğumu izledik, bir gün de Dalton Brothers’a gelmeden solda bulunan tepelerden boş birini tercih ettik.

Kapadokya’ya gidince olmazsa olmaz yapın dediklerimiz;

 • Ürgüp’ü gezin.
 • Avanos: Seramik yapımı atölyelerine katılın. Bizim önerimiz: Konak Ceramic
 • Göreme Açık Hava Müzesi’ne gidin ve Piri uygulamasının sesli rehberi ile gezerek Kapadokya tarihi öğrenin.
 • Uçhisar Kalesi’ne çıkın.

 • Göreme Panorama’ya uğrayın. Bizim tercihimiz: O Ağacın Altı bölgesi.

 • Üç Güzeller’i görün.

 • Çavuşin Kasabası’na uğrayın. 

Bunlar dışında Kapadokya’da şarap tadımı da yapabilirsiniz. Biz çok yeni Toskana’dan geldiğimiz ve Urla’da zaman geçirdiğimiz için şarap tadımı yapmadık ama tercih edecekseniz bizim önerilerimiz Ürgüp’te Turasan, Uçhisar’da ise Kocabağ şarap evleri olacaktır.

Ufak tefek restoran önerilerimize gelirsek. 

 • Kadıneli’ne birkaç kez gittik. Hem bölge kadınlarının yaptığı yerel yemekleri tadabileceğiniz, hem de bütçe dahilinde kalabileceğiniz harika bir yer.

 • Dibek de yine keyif aldığımız yerlerden oldu. Paylaşımlık menü ile de her şeyden azar azar tadabiliyorsunuz. 
 • Argos biraz bütçe konusunda zorlayıcı olabiliyor ama özel bir gün için tercih edebilirsiniz. Hem ortamı, hem de manzarası görülmeye değer. 

Herkese keyifli seyahatler!

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir