Rengarenk Cinque Terre

Cinque Terre, Toskana bölgesinin hemen kuzeyinde yer alan, dağların yamaçlarına kurulmuş, birbirinden tatlı 5 balıkçı kasabasını kapsayan bölgeye verilen isim.

Riomaggiore

Bu kasabalara dair ilk kayıtlar 11. yüzyıla kadar dayanıyormuş. Fakat şehirler, trenle ulaşım sağlandıktan sonra turistik açıdan bugünkü ünlerine ulaşmışlar.

Kelime anlamı olarak da Cinque “5”, Terre ise “toprak parçası” anlamına geliyor. Bölgenin içinde yer alan kasabaların isimleri ise Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore. Tüm kasabalar renkli evleri, eşsiz limanları ve birbirinden lezzetli deniz ürünleri ile ünlü. 

Biz Cinque Terre’nin biraz dışındaki La Spezia’da konakladık. Direkt bölgenin içinde yer alan kasabalarda, ulaşım ve konaklama imkanları kısıtlı olduğu için fiyatlar biraz daha pahalı. O nedenle de biz La Spezia’yı tercih ettik. Tren istasyonuna ve şehir merkezine yakın olan çok standart bir otelde konakladık. Aslında aklımızda tüm ulaşımları trenle sağlamak vardı. Çünkü feribot ücretleri oldukça yüksek. Fakat baktık ki bu güzel evleri denizden görmek çok istiyoruz. Paraya kıyıp tek yön feribotla ulaşım sağlayıp trenle geri döndük.

Feribot ücretleri bineceğiniz bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Fiyatlara şuradan bakabilirsiniz. Feribot saatlerine de buradan ulaşabilirsiniz. Biz direkt biletlerimizi sabah erken gidip La Spezia limanındaki gişeden aldık. Feribotla ulaşmanızın bir artısı olarak normalde trenle uğrayamadığınız Portovenere’yi de görebiliyorsunuz. Yine diğer kasabalara benzer, fakat nispeten daha sakin olduğunu söyleyebiliriz.

Bölge, her geçen gün daha da ünlendiği için ciddi bir kalabalık olduğunu söylemek zorundayız. Özellikle tekneye binme sırası gerçekten çok yorucuydu. Bizim farkettiğimiz, sabahki kalabalık akşam saatlerinde hızlıca düşüşe geçiyor. Trenle dönüş biletleri gece yarısına kadar var. O yüzden nispeten daha geç saatlerde bölgeye gidebilir ya da geç saatlere kadar kalıp sakin halinin de keyfini çıkarabilirsiniz.

Vernezza

Biz trenle dönüş biletlerimizi direkt istasyonlarda bulunan makinelerden aldık. Bizim biletimiz direkt tek yön La Spezia’yaydı. Tüm gün boyunca istediğiniz istasyonda inip binebileceğiniz bir bilet için Cinque Terre Card denen özel bir bilet almanız gerekiyor. Hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Biletlerinizi mutlaka istasyonlarda bulunan yeşil makinelerde onaylatmanız gerekiyor. Aksi halde trende kontrol yapan görevliler sorun çıkarıp ceza kesebiliyormuş. Makineler çok kolay ulaşılabilir şekilde istasyonlarda konumlandırılmış, bakarak olmanız yeterli.

Dilerseniz Cinque Terre içindeki bazı bölgelere patika yürüyüşleri ile de ulaşabiliyorsunuz. Bizim zamanımız olmadığı için bunu değerlendiremedik ama bölgeye daha fazla zaman ayıranlar mutlaka göz atsın. Yürüyüş yolları arasında bir seçim yapacaksanız Monterosso ve Vernezza arasını ya da Vernezza ve Corniglia arasını değerlendirmenizi öneririz. Haklarında çok güzel şeyler okuduk.

Biz her kasabayı ayrı ayrı sevdik. Monterosso’nun nispeten diğer kasabalara göre daha büyük ve rahatça denize girebileceğiniz büyük bir sahili var. Uzun zaman geçirmek için uygun bir kasaba. Manzarayı daha yukarıdan görmek isterseniz Church of San Francesco’ya da tırmanabilirsiniz.

Monterosso

İtalya’da yediğimiz en iyi yemeği de burada, Da Eraldo isimli oldukça eski bir restoranda yedik. Deniz mahsullü makarna hayatımızda yediğimiz en iyi deniz mahsüllü yemekti. Biraz fiyat olarak ortalamanın üzerinde ama yaşattığı deneyim için kesinlikle denemeye değer.

Da Eraldo

Şehirler oldukça küçük, o yüzden her yeri rahatlıkla yürüyerek gezebiliyorsunuz. Gözünüze çarpan, hoşunuza giden farklı yerlere yürümek de genelde en fazla yarım saatinizi alıyor.

Tüm şehirler yamaçlara kurulduğu için genelde etrafı gezmek için dik yokuşlar çıkmanız gerekebiliyor. Rahat bir ayakkabı giymekte fayda var. Yaz aylarında da oldukça sıcak oluyor.

Daha fazla zamanı olan insanlara Lerici’yi de değerlendirmelerini öneririz. Bizim gitme şansımız olmadı ama hem araştırmalarımızda hem de insanların önerilerinde epey karşımıza çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir