Mini bir Kopenhag Kaçamağı için Öneriler

Kopenhag’a iş nedeniyle gittik ama işten kalan her dakikayı şehri tanımak için harcamaya çalıştık. Kopenhag ofisindeki arkadaşlarımızın da yönlendirmesi ile güzel yerler keşfettiğimize inanıyoruz. Gördüğümüz ve sevdiğimiz yerleri, şehire dair izlenimlerimizi bu yazıda özetledik. Hadi gelin beraber mini bir Kopenhag turuna çıkalım!

Öncelikle Kopenhag’da her yeri yürüyerek gezmenizi tavsiye ederiz. Hem etraftaki parklarda, bahçelerde dolaşarak ilerlemek çok eğlenceli, hem de ulaşıma para harcamak çok mantıklı olmayabiliyor. Fakat uzak bir yere gitmeniz gerekiyorsa  Kopenhag Kart en iyi seçenek dediler. Biz almadık, çünkü 24 saat için 54 Euro ücreti var. Sadece ulaşım için değil, müze vb. farklı yerlere de giriş sağlıyor. O yüzden almaya karar verirseniz, tek günlüğüne alıp herşeyi bir güne sığdırmaya çalışabilirsiniz. Daha fazla bilgi için: https://copenhagencard.com/whats-included

Bir diğer seçenek ise bisiklet kiralamak. Biz ne yazık ki aşırı soğuk hava yüzünden bisiklet kiralayamadık ama sizin vaktiniz varsa ve hava koşulları müsaitse mutlaka bisikleti de denemenizi tavsiye ederiz. Zaten göreceksiniz, şehirin 2/3’ü tamamen bisiklet kullanıyor.

Biz Indre By bölgesinde kaldık ve her yere yürüyerek gittik. Zaman zaman uzun mesafeler (5-6 km git gel gibi) olsa da bizi çok zorlamadı. Sabahları çalıştığımızı düşünürsek, akşam işten sonra epey yürüdüğümüzü söyleyebiliriz. Ortalama da 7,8 km yürümüşüz o hafta.

Health Uygulaması

Şehirden öneriler:

 • The Little Mermaid: Ünlü yazar Andersen Danimarkalı. O nedenle birçok yerde ona dair birşeyler görmek mümkün. The Little Mermaid heykeli de Andersen peri masallarından biri olan küçük deniz kızına ithafen yapılmış, limanda yer alan mini bir heykel. Güzel bir parktan geçerek bu kıyıya ulaşıyorsunuz. O nedenle pek küçük bir heykel olsa da bizce gidip görmeye değer. 
Kastellet
The Little Mermaid
 • Nyhavn: Kopenhag’ın en hareketli yerlerinden biri. Şehrin simgesi haline gelmiş, rengarenk boyanmış binaların yer aldığı harika bir kanal. Şehrin içinde bu kanala benzer farklı yerler de görmek mümkün. Burada güzel kafelerin ve restoranların gün boyu keyfini çıkarabilirsiniz. Kanallarda bot turları da yapılıyor. Şehir hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz buradan kalkan turları değerlendirebilirsiniz.
Nyhavn
 • Botanisk Have: Binbir çeşit bitkiye ev sahipliği yapan şehrin botanik bahçesi. İçinde gerçek bir tropikal bahçe de var. Cam bir kubbeden oluşan bu sera alanı gerçekten etkileyici.
Botanisk Have

İçeride kitap okumak için banklar bile var. Biz gittiğimizde bir miktar dışarıda kar vardı. Bir kapıdan geçip bir anda ekvator bölgesine ışınlanmış gibi hissediyorsunuz, çok güzel bir his.

Botanissk Have

Üstelik girişler ücretsiz. Bahçe, kapılarını 08.30’da, kapalı alanlarsa 10.00’da açıyor. 

 • Free Town, Christiania: Bazılarınız biliyor olabilir, Kopenhag’da yer alan bu bölge Avrupa yasalarını kabul etmiyor ve kendi yasalarını uyguluyor. Bir grup hippi ve sanatçının 1971 yılında buraya yerleşmesinden sonra uzun süre hükümetle süren pazarlıklar sonucu oluşmuş bölgede hala aktif yaşayan bir topluluk var. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.
Free Town, Christiania

Fotoğraf çekmek, koşmak yasak gibi farklı levhalar da görebiliyorsunuz. Kurallara saygı gösterdiğiniz sürece özgürce dolaşabiliyorsunuz. Bölgede haia birçok sanat, konser organize ediliyormuş. Uygun mevsimde giderseniz onlara da göz atın deriz.  

Gelelim tadı damağımızda kalan, farklı deneyimler sunan kafe ve restoranlara. Kopenhag, -özellikle soğuk havalarda gidiyorsanız- tam gezip gezip yorulup birbirinden güzel kafe ve restoranlarında keyif yapmalık bir şehir.

Kahvaltı:

 • Moller Kaffe & Kokken: Paylaşımlı farklı kahvaltılıklar söyleyebildiğiniz çok sevimli bir kafe. Siparişlerinizi bir kağıda işaretleyip bardan veriyorsunuz. 
 • Next Door Cafe: Mutlaka pancake’lerini deneyin deriz.
 • Sonny: Çok basit birkaç seçenek sunuyor ama hepsi birbirinden lezzetli organik seçenekler. 
 • Far’s Dreng: Kopenhag’da bruchlar çok önemli. Burası da yine mini seçeneklerle kendinize harika bir kahvaltı ziyafeti hazırlayabileceğiniz bir seçenek.

Yeme – İçme:

 • Torvehallerne (Hav): Birbirinden farklı mutfaklara ev sahipliği yapan kapalı bir pazar alanı gibi. Çok keyifli bir yer. Farklı farklı birçok lezzet deneyebilirsiniz. Biz özellikle Hav’ı tavsiye ederiz. 
 • Cock’s & Cows: Mükemmel burgerler.
 • Neighbourhood: Mükemmel pizza ve kokteyller.

Aşağıdaki seçenekler biraz daha pahalı alternatifler sunuyor. Bizim iş nedeniyle yolumuz düştü. Özel bir gün için gittiyseniz ya da bir günü bu şekilde değerlendirmek isterseniz aklınızda bulunsun diye yazıyoruz.

 • Hotel Sanders: Kokteyl için New York tarzında iç dizaynı ile harika bir seçenek. 
 • Balthazar Champagne Bar: Hayatımızda ilk defa gördüğümüz bir şampanya barı. Yüzlerce şampanya seçeneği mevcut.
 • Mash: Birbirinden lezzetli Amerikan tarzı et seçenekleri sunan yine Amerikan tarzında “diner” konseptli şık bir restoran.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir