İzlanda101: Konaklama, Rota ve Önemli Bilgiler

İzlanda birçok fotoğrafçının ve gezginin rüya rotalarından biri. 103 bin metrekareden oluşan tüm adada 338.349 kişi yaşıyor ve adadanın neredeyse her metrekaresinde görülmeye değer bir doğa harikası var. Son dönemde çok daha turistik hale gelmesine karşın -bize göre nüfusun azlığı nedeniyle- sık ziyaret edilen noktalardan uzaklaştıkça adada sadece siz varmışsınız gibi bir hissiyata kapılıyorsunuz.

Rota

Adada genel olarak popüler olan Golden Circle (Gullfoss, Thingvellir, Geysir, vb güney bölge) ya da Diamond Circle (Godafoss, Myvatn, Dettifoss, vb kuzey bölgeler) gibi rotalar tercih ediliyor. Fakat biz adanın her bölgesinde keşfetmeye değer bölgeler olduğunu düşünerek Ring Road denen ve ada etrafında dönen rotayı yapmaya karar verdik. Normalde bu rota için ortalama 9-10 gün tavsiye ediyorlar. Fakat biz her ne kadar Erdi için biraz yorucu da olsa 7 günde rotayı tamamlamayı başardık.

Ne zaman gitmeli?

İzlanda’nın her mevsim farklı bir ruhu var. Biz Eylül ayında gittik. Aslında biraz ara bir sezona denk geliyor. Ne kış kendini göstermiş oluyor, ne de yaz devam ediyor. Kışın kuzey ışıkları ve bembeyaz karla kaplı doğa güzellikleri için tercih ediliyor. Kuzey ışıkları sezonu Eylül – Nisan ayları arasında. Fakat şansın en yüksek olduğu zamanlar Kasım-Şubat arası olarak belirtiliyor. Çünkü bu geceler tam karanlık. Yaz aylarında ise doğa uyanıyor, her yer yemyeşil ve rengarenk çiçekler kaplanıyor. En önemlisi de “midnight sunset” sezonu başlıyor. Bu dönemde gün gece yarısı batıp 3’ten önce yeniden doğuyor. Yani zifiri karanlık bir gece yaşamıyorsunuz.

Reynisfjara Beach

Nasıl giderim?

Bizim amacımız yaz döneminde gitmekti. Fakat döviz kurlarındaki yükseliş öncesinde, Frankfurt aktarmalı 900 TL ‘ye bilet bulunca hayır diyemedik ve hemen biletleri aldık. Bileti daha önce çektiğimiz “Nasıl uygun uçak bileti buluyoruz?” videomuzda anlattığımız Hoppers uygulaması sayesinde yakaladık. 12 saat aktarmamız vardı ama bu zaman dilimini de bir avantaja çevirip Frankfurt’u keşfetmeye ayırdık. Gündüz saatlerinde aktarma olmasına dikkat ettik.

Araç Kiralama

Uçağımız İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e indi. Fakat biz şehrin ana merkezinde neredeyse hiç zaman geçirmedik. Araba kiralama işlemini, 6 gün için 405 euro olarak Geysir firmasının internet sitesinden yapmıştık. Herhangi bir depozito istemedikleri için direkt firma sitesinden ilerlemeyi tercih ettik. Aracımızı havaalanında sorunsuzca teslim aldık. Eğer bizimki gibi zorlu bir rota yapacaksanız yol koşullarına dayanan 4×4 bir araç tercih etmenizi öneririz. Biz Suzuki Jimny kiralamıştık ama araç kalmadığı için daha pahalı olmasına rağmen Dacia Duster verdiler.

Yolda hiçbir sorun yaşamadık. Fakat ilk gün hem farında, hem de penceresinde sorun çıktı. Minik kum fırtınalarından aracın özellikle far, pencere gibi bölümleri kaçan kumlar nedeniyle sorun yaşayabiliyormuş. Mutlaka aracı teslim almadan önce gerekli kontrolleri yapmanızı öneririz. Neyse ki biz çok geç varmamız nedeniyle ilk gece Reykjavik dışında bir hostelde konakladık. Bu sayede sabah uyanınca bu sorunları farkedip havaalanında aracı değiştirdik. Bu sorun ekstra 2 saat yol yapmamıza neden oldu ama karlarla kaplı bir tepede camın açık kalmasından çok daha iyidir. 🙂

Konaklama

Konaklamalarda hostellerin paylaşımlı oda ve banyo seçenekleri çok daha uygun fiyatlı oluyor. Biz planımızı dengeli yapmayı seviyoruz. Daha pahalı bölgelerde paylaşımlı odalar tercih ederken, daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulduğumuz yerlerde özel odalar tercih ettik. Kısacası tek bir tarz değil, arada nefes alabileceğimiz, rahat rahat banyo yapabileceğimiz bir denge kurmaya özen gösteriyoruz.

Kaldığımız yerlere gelirsek sırasıyla aşağıdaki gibi planladık:

  • Guesthouse Pavi- Reyjkavik
  • Hellisholar Cottages- Hellisholar
  • Gerdi Guesthouse- Gerdi
  • Hafaldan HI Hostel – Harbour Building – Seydisfjördur
  • Fossholl Guesthouse- Godafoss
  • North Star Hotel- Staðarflöt

Bizim tercih ettiğimiz bu otellerin gecelik konaklama ücretleri o dönemde 400-800 TL arasında değişiklik gösteriyordu. Daha önce rezervasyon yaparsanız daha uyguna daha fazla yer kiralama imkanınız olabilir. Her ne kadar pahalı bir şehir olsa da birkaç günlüğüne standartları düşürmeyi göze alabiliyorsanız uygun fiyatlı yerler bulmak da mümkün.

Eğer ki araç ve konaklamayı birleştirelim derseniz İzlanda’da oldukça popüler olan campervan’ler de bir tercih. İki firmanın çok fazla aracını gördük; Happy Campers ve CampEasy. İnternet sitelerinden araç çeşitlerine ve kiralama koşullarına bakabilirsiniz.

Para Birimi

İzlanda’da kendi ulusal para birimleri olan Icelandic Krona geçerli. Para dönüştürme işlemlerini euro ya da dolardan bankada yapmanızı öneririz. Havaalanı gibi yerlerde belli oranlarda komisyon alınabiliyor. Şehir merkezleri dışında çok fazla yerde de döviz bürosu yok. Ancak kredi kartı neredeyse her yerde geçerliydi. Biz döviz kuru dalgalanmalarından etkilenmemek için konaklama, araç kiralama gibi ödemeleri de internet üzerinden ödemiştik. Burada kullandığınız kredi kartının yurtdışına açık olup olmadığını ve döviz dönüştürme oranlarını/koşullarını kontrol etmekte fayda var.

Ekonomik Tavsiyeler

Konaklama ve araç kiralama işlemlerini hallettikten sonra geriye büyük harcama kalemi olarak yeme-içme masrafları kalıyor. İzlanda bu konuda oldukça pahalı bir ülke. O nedenle biz uçakta yanımızda rahatlıkla taşıyabileceğimiz kuru ve taşıması kolay (makarna, yulaf barları, granola, hazır çorba, bisküvi, krakerler vb.) birçok yiyecek götürdük. Konaklama yapacağımız yerlerin mutfak kullanımı olmasına özen gösterirseniz bu yiyecekleri rahatlıkla pişirebilir ve ekonomik açıdan kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Kahvaltı Noktamız: Thorsteins Grove

7 Günde İzlanda Ring Road – 1. Bölüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir