İzlanda Kuzey Işıkları Deneyimi

İzlanda’ya kuzey ışıklarını görmek için gitmemiştik. Amacımız ucuz uçak bileti bulmuşken İzlanda’nın harika doğasını keşfetmekti. Fakat yine de aklımızın bir köşesinde ufak da olsa şans bize güler mi diye düşünmeden edemiyorduk. Seyahatimiz çok ara bir sezona denk geliyordu ve dolunay dönemiydi.  Giriş yazımızda de belirttiğimiz gibi kuzey ışıkları sezonu Eylül – Nisan ayları arasında. Fakat şansın en yüksek olduğu zamanlar Kasım-Şubat arası olarak belirtiliyor. Çünkü bu geceler tam karanlık. Çevrede az ışık olması kuzey ışıklarını görmek için önemli bir detay. Dolunay ise karanlığı engellediği için sorun teşkil edebiliyor.

Yolculuğumuzun son İzlanda konaklamasında, Reyjkavik’e gelmeden ara bir yerde duraklamamız gerekiyordu. O nedenle yol üstünde, neredeyse yakınında hiçbir şeyin olmadığı çok uyguna bir otel bulduk. Staðarflöt bölgesindeki North Star Hotel isimli otelimize vardığımızda akşam yemeği için bir restoran aradık ama en yakın yer 4 km uzaklıktaki bir benzinlikti. Öylesine kimselerin olmadığı bir yerdeydik. Bunu bir işaret olarak aldık ve Erdi’nin tüm seyahat boyunca ara ara kontrol ettiği, kuzey ışıkları ihtimallerini gösteren Aurora Now uygulamasını incelemeye başladık. Saatler ilerledikçe gece yarısı için düşük oranlarda olasılıklar oluşmaya başladı. Biz de benzinlikten aldığımız sandviçlerimizle beraber otelde sabırsızca beklemeye başladık.

Gece 10 gibi içimize bir kıpırtı düştü. Dışarıda sigara içen insanları da kuzey ışıkları bekliyor sanıp dışarı fırladık. Birkaç dakikalık hüsrandan sonra, çok ilerilerde toz bulutu gibi görünen ufak bir kıpırtı gördük. Erdi uzun pozlama ile gökyüzünün farklı noktalarını çekip duruyordu. Toz bulutunu çekmesiyle sevinç kahkahaları atması bir oldu. Yanına gidince yavaş yavaş toz bulutunun yeşerdiğini gördüm.

Staðarflöt

Kalbimiz güm güm atmaya başladı. Hızlıca arabaya atladık ve karanlık arazi içindeki tek ışık kaynağı olan otelimizden uzaklaştık. Arabamızı sıfır ışık olan bir yere çektik, farlarımızı kapattık ve üstümüzde kıvrıla kıvrıla dans eden kuzey ışıkları karşısında adeta dilimiz tutulmuşçasına kalakaldık.

Staðarflöt

Sevinç, heyecan ve ürperti karışımı duygulardan kurtulup fotoğraf çekmeyi hatırlamamız 5 dakikamızı aldı. Hava -10 derecelerdeydi ama ruhumuz sıcacıktı.

Staðarflöt

Aurora Now uygulamasının söylediği saatlerde de az miktarda kuzey ışığı dalgaları devam etti. Fakat hiçbir zaman bizim gördüğümüz an kadar kuvvetli olmadı. Otele döndükten sonra da İzlanda’daki en planlanmamış otelimizin penceresinden birkaç saat daha kuzey ışıklarını izledik.

Bir kez daha seyahat etmenin getirdiği bu güzel anlara şükrederek İzlanda’daki son uykumuza daldık.

 

 

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir