Hawaii’nin En Genç Adası: Big Island

Big Island, ismi gibi Hawaii adalarının en büyüğü. Bu adayı Oahu yazısında bahsettiğim “kim daha fazla istiyorsa” kuralı ile kazandım diyebiliriz. Erdi başta Maui için çok heyecanlıydı, fakat ben volkanik aktiviteleri görmek için daha çok heyecanlıydım! Sonunda ikinci durağımızın Big Island olmasına karar verdik ve hiç de pişman olmadık.

Bu ada için dersimizi çalışırken bizi heyecanlandıran türlü aktiviteler bulduk. Aşağıda ayrıntılarını görebilirsiniz. Adanın yapısı gereği hem suda, hem de karada yapılabilecek çok fazla aktivite var. Erdi’nin deyimiyle tropik ve volkaniğin birleştiği mükemmel bir doğa!

Waikoloa Beach
  • Volcano Tour (Volkan Turu)
  • Manta Ray Snorkelling (Manta Ray’ler ile şnorkel)
  • Dolphin Kayaking (Yunuslar ile kano)
  • Stargazing (Yıldız gözlemi)
  • Zip N Dip Tour (Çelik halat üzerinden kayarak yapılan zipline ve şelale atlayışı turu)
  • Volcano Helicopter Tour (Helikopter ile volkan turu)

Genelde aktiviteler arasından en zorlayıcı olanları seçmek gibi bir huyumuz vardır. Az kişinin yapmak için hevesli olduğu, fiziksel olarak zorlayacı, bu nedenle de sonunda herkesten daha fazlasını elde ettiğiniz türden seçimler yapmayı kendimize huy edindik. Hawaii’de de bu huyumuzun ekmeğini epey yediğimizi söyleyebilirim. Birçok turda katılımcı sayısı bizle birlikte 4 kişiydi. Kısacası her turu çok daha az bütçe ile özel tur almışız konforuyla yaşadık.

Adaya Island Air isimli, sadece Hawaii adaları arasında sefer düzenleyen pır pır uçaklarla ulaştık. İşin en güzel kısımlarından biri de bu uçaklar oldukça alçaktan uçtuğu için size adeta helikopter turu almışçasına görsel bir şölen de sunuyor.

Big island Hawaii adalarının en genci olduğu için okyanusun en temiz olduğu adalardan biri. O yüzden sayısız plajın keyfini çıkarabilirsiniz.

Üstelik bazıları volkanik aktivitelerden simsiyah!

Zorlu seçimler sonrasında bahsettiğimiz aktivitelerden 3 günlük Big Island durağımız için programımızı oluşturduk.

İlk gün yunus aşkı ile kano yapmaya gittik. Fakat çok az sayıda yunusu yakalayabildik. O nedenle tüm Hawaii’de beklentimizi karşılamayan çok az sayıda turdan biriydi. Bir daha şansımız olsa tur almak yerine kıyıdan kiraladığımız kanolar ile Kealakekua Bay’de çok daha esnek şekilde zaman geçirirdik.

Ertesi gün ise dev bir şelalenin üzerinden zipline yaptığımız, daha sonra da özel bir mülkte bulunan küçük şelalede çok az sayıda insanla yüzüp öğle yemeği yediğimiz Zip N Dip isimli harika bir tura katıldık.

Şelale üzerinden çelik halatlarla kayarak geçmek inanılmaz bir deneyimdi.

Şelale de ise günün yorgunluğunu doya doya atma fırsatımız oldu. Turu Skyline Akaka Falls Zipline isimli firmadan internet üzerinden aldık ve kendi arabamızla ulaşım sağladık.

Son günümüzü ise Hawaiʻi Volcanoes National Park’a ayırarak tüm parkı gezmek istedik. Burada genelde otobüsle parkı gezdiğiniz ve çeşitli kraterleri seyir teraslarından gözlemlediğiniz turlar satılıyor. Fakat biz güzel bir araştırma sonucu hiking ile 3 krateri boydan boya yürüdüğümüz özel bir tur satın aldık. Bu turu Viator.com üzerinden satın aldık. Turun ismi “Triple Crater Hawaii Hiking Adventure” ve Mike adında harika bir rehber size eşlik ediyor. 

Normalde otobüslerden göremeyeceğiniz çok daha hassas yerlere gidip yarıklardan yeryüzünün sıcaklığını, buharını hissedebiliyorsunuz.

Üstelik lavların aktığı alanlarda oluşan farklı yüzey şekilleri ortamı marsa ya da “Interstellar” filmine çeviriyor.

Volkan turunu, Yüzüklerin Efendisi’nin Mordor’u tadında kaynayan lavlara gecenin karanlığında bakarak bitiriyorsunuz. 12 saat süren turun sonunda telefonlarımızı kontrol ettiğimizde 16 km yürüdüğümüzü farkedip çok şaşırmıştık. O kadar keyifliydi ki göz açıp kapayana kadar geçti.

Big Island’ı arkamızda bırakırken Manta Ray’ler ile dalış aklımızda en çok kalan aktivite oldu. Fakat  her zaman geride yapmak için hevesli olduğumuz birşeylerin kalmasını seviyoruz. Bize geri dönüş için motivasyon olmasını umut ederek Big Island’a veda ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir