Filipinler’in Su Altı Cenneti: Coron Adası

Coron’da su altı yaşamı mı yoksa su üstündeki doğa harikaları mı daha güzeldi seçim yapmak zor. Sanırım başka hiçbir yerde görmediğimiz bir su altı ile karşılaştığımız için insan onu daha çok vurgulamak istiyor. Deniz gözlüklerimizle suya kafamızı soktuğumuz ilk an Digitürk’te çıkan akvaryum ekran koruyucusuna daldığımızı zannettik. Renkli renkli balıklar, birbirinden güzel resifler ve su altı ormanlarını anımsatan değişik okyanus bitkileri insanın aklını alır cinsten. Üstelik çok derin olmayan bölgeler sayesinde yakınlaşarak inceleme fırsatı da buluyorsunuz. Tabi hem bize zarar verebilecek canlılar konusunda, hem de bizim binlerce yılda oluşan bu oluşumlara zarar vermemiz konusunda epey dikkatli olmak gerekiyor.

Coron’a El Nido’dan kalkan sabah 06.30 feribotu ile yaptığımız yolculuk sonrasında 10.30 gibi vardık. Birkaç günlük koşturmanın ardından ilk günü dinlenmeye ayırmak istedik ve Sangat Adası’nda tek başına yer alan Sangat Island Dive Resort isimli bir otelde tüm günümüzü keyif yaparak geçirdik.

Sangat Adası

Otel sıcak su kaynaklarının denize döküldüğü bir alanda yer alıyor, o nedenle günün ilk ışıklarında ılık suda yüzerek rahatlayabiliyorsunuz.

İlk günün ardından bizi botla yeniden şehir merkezine bıraktılar ve günün kalanını Coron Adası’nı keşfederek geçirdik. Coron’da El Nido’da olduğu gibi çok fazla sahil seçeneği yok. Genelde bot turları ile bu alanlara ulaşabiliyorsunuz. O yüzden şehirde bir gün geçirmeye karar verirseniz bunu dikkate almanızı öneririz. Biz şehirde zaman geçirip üzerine güzel bir Filipinler Masajı yaptırdıktan sonra kiraladığımız trycycle ile sıcak su kaynaklarını (Hot Springs) ziyaret etmeye karar verdik.

Kalan günlerimizde ise Coron’un su altı ve su üstü güzelliklerini keşfetmek için Tur A ve Tur B rotalarını tercih ettik. Coron’da farklı turları birbirine karıştırdığınız ve tek seferde keşfettiğiniz “ultimate” vb turlar da mevcut. Daha az gününüz varsa bunları da tercih edebilirsiniz.

İlk gün Tur B ile Coron fotoğraflarından aşık olduğumuz birkaç yeri fırsatı görme şansımız oldu.

  • Barracuda Lake:
  • Caps Point
  • Twin Lagoon:
  • Atwayan Beach:
Atwayan Beach

Son gün ise yine erkenden yola çıkarak görmek istediğimiz diğer Coron güzelliklerinin keyfini Tur A ile çıkardık.

  • Kayangan Lake:
  • Green Lagoon:
Green Lagoon
  • Banol Beach:
  • Sceleton Wreck

Coron eşsiz güzellikleri ile insanı adeta büyülüyor, içimizde doğa sevgisi ile Coron’a tekrar görüşmek üzere veda ettik.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir