Efes Antik Kenti ve Müzesi

Tüm şehrin tarihi dokusu öylesine iyi korunmuş ki insanı hayrete düşürüyor. Kuruluşunun MÖ. 6000 yıllarına dayandığı düşünüldüğünde, o dönemin şartları için ne kadar üstün bir mimarı kullanılmış olduğuna şaşırıp kalıyorsunuz. Helenistik ve Roma dönemlerini de kapsayan uzun bir süre gözde bir liman şehri olmuş Efes. Şimdi denize olan uzaklığına bakınca liman şehri olduğunu inanmak zor. Fakat çok şanslıysanız antik kalıntılar arasında birkaç küçük deniz kabuğu bile bulabiliyorsunuz.

Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan Efes Antik Kenti, tarihte minik bir yolculuğa çıkmak isteyenler için tüm ihtişamıyla sizi bekliyor. Bu rotada birçok antik kente gitme fırsatı yakaladık ama Efes hepsi arasında tüm şehri yaşayabildiğiniz nadir yerlerden biri.

Şehrin içindeki en güzel yapılarından biri de tartişmasız Celsus Kütüphanesi. Bölge valisi Celsus adına oğlu tarafından 106-107 yılları arasında yaptırılan kütüphane görkemli gözükmesi için dışarıdan 2 katlı gözüküyor. Fakat aslen içeride 3 katlıymış. O dönemde böylesine mimarı yapıların çıkması ve günümüze kadar korunması gerçekten harika!

Son dönemde şehrin varlıklı ailelerinin yaşadığı Yamaç Evleri gezebileceğiniz yeni bir bölüm de açıldı. Müze Kart bu alanda geçmiyor. Giriş ücreti 30 TL.

İzmir Selçuk ilçesi sınırları içinde yer alan antik kente özel araçla ulaşmak daha kolay olacaktır. Hemen girişinde büyük park alanları var. Her zamanki gibi önerimiz özellikle sıcak mevsimlerde sabah erken gitmek olacaktır. Aksi halde yoğun bir kalabalıkla karşılaşabilirsiniz. Rehber hizmeti tutmak istemezseniz Piri Guide vb sesli rehberlerin çoğunda Efes bulunuyor. Bu şekilde ya da bizim gibi önden Efes müzesine giderek gezebilirsiniz.

Efes Müzesi kalıntılar arasından çıkan değerli eşya, günlük eşyalar ve heykellerin sergilendiği harika bir müze. Yine müze kart ile ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Öncesinde bu müzeye uğrarsanız girişte Efes Antik Kenti hakkındaki mini belgeselini izleyerek birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şehrin tarihine, dönemin yaşam tarzlarına dair müzeden birçok bilgi edinebilirsiniz. Şu an sadece kalıntıları kalmış olan, Dünyanın 7 Harikası’ndan biri sayılan Artemis Tapınağı’nın minyatür hali de müzede sergileniyor. Kalıntıları Efes Antik Kenti’ne çok yakın bir yerde konumlanıyor. Keşke gerçek halini de görebilseydik.

Bu bölgeye geldiğinizde Efes Antik Kenti, Efes Müzesi, Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi ve Yedi Uyuyanlar Mağarası’nı beraber gezebilirsiniz.

Herkese keyifli gezmeler!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir