Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Kuşadası Milli Parkı olarak da bilinen bu bölge günübirlik doğa kaçamağı için harika bir yer. Bisiklet, trekking, yüzme, olta balıkçılığı ve daha nice aktiviteye olanak sağlayan milli parka biz tam anlamıyla bayıldık!

16.690 hektar büyüklüğündeki milli park aynı zamanda birçok hayvana da ev sahipliği yapıyor. Yaban domuzları ve arılar en meşhurlarından. Domuzlar insanlara yaklaşmıyor, arılar konusunda da çok hassas değilseniz biz rahatsız edici bir deneyim yaşamadık. Milli Park sınırları içinde tek yaşam alanı olan Doğanbey adında bir köy bulunuyor. Dilerseniz trekking yoluyla, dilerseniz de araç yoluyla bu bölgeye ulaşabiliyorsunuz. Eski bir rum köyü olan köyün orjinal ismi Domatia. Dilerseniz manzaraya karşı soluklanıp çay kahve içebileceğiniz yerler de mevcut.

Fakat bizi en etkileyen yanı denizin uçsuz bucaksız maviliği oldu. Yol boyunca seyir teraslarında durup harika doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Milli park içinde yer alan İçmeler, Aydınlık, Kavaklıburun, Karasu koyları yaz aylarında denize girebilmek için harika plajlar. Biz en ileride yer alan Karasu koyunu tercih ettik. Fakat hepsi ayrı ayrı güzel gözüküyordu.

Yaz aylarında çok kalabalık olduğunu okuduk ama bizim gittiğimiz Ocak ayı döneminde ortada kimsecikler yoktu. Kış aylarında da piknik ya da spor aktiviteleri için çok uygun gözüküyor. Araçla plaja kadar gelebiliyorsunuz. Yazın tuvalet, duş vb hizmetler de bulunuyormuş.

Milli Park için bir kişi 2019 yılı giriş ücreti 5 TL olarak gözüküyor. Dilerseniz bisikletinizle bu fiyata giriş yapabilirsiniz. Motosiklet ile gidecek olanlar için giriş ücreti 10 TL, araba ile gidecekler içinse 15 TL.

Milli parkta geçirdiğimiz bu günü bir de video olarak görmek isterseniz, YouTube kanalımıza davetlisiniz!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir