Masal Şehir Brugge

Gezmekten yorulduğumuz seyahatler kadar, gidip o şehirde yaşar gibi etrafta dolandığımız ve şehrin keyfini çıkardığımız kaçamakları da seviyoruz. Kaçamak diyoruz çünkü bu seyahatler genelde 2-3 günlük, uçuş süresi 2 saati geçmeyen, yürüyerek gezilebilecek şehirlere doğru plansızca gerçekleşiyor. Yurt dışı uçak bileti kampanyalarını takip ediyor, uyguna bilet bulunca hemen alıyoruz. Brugge seyahatimiz de tam böyle, aniden bir Şubat hafta sonuna aldığımız biletler ile gerçekleşmişti.

Brugge öylesine masalsı bir şehir ki hiçbir şey yapmadan sokaklarda bile gezinmek insana büyük keyif veriyor. Şehrin meydanını oluşturan The Market Square (Markt) adeta bir film seti gibi.

Belfry of Bruges isimli saat kulesi de tüm ihtişamıyla bu meydanda yükseliyor.

Belfry of Bruges

Meydan birçok kafe ve restorana da ev sahipliği yapıyor. Biz havanın soğukluğu nedeniyle de kaldığımız 3 gün boyunca epey etrafta gezinme fırsatı bulduk ve beğendiğimiz yerleri sizin için listeledik.

Bar:

  • Le Trappiste: Market medyanından sadece 300 metre uzaklıktaki bar 800 yaşında bir mahzen. Her çeşit birayı bulabileceğiniz barda farklı Belçika biralarının tadına bakabilirsiniz. 
  • De Garre: Kendi ürettikleri barla aynı ismi taşıyan Garre biralarını tatmanızı öneririz. Bar olduğu çok anlaşılmayan gizli bir kapısı var. Kendi özel bardağında her bir kişiye maksimum 3 tane servis edilen %11 alkollü bu birayı tatmanızı öneririz.
  • ’t Brugs Beertje: Bira tadımı yapabileceğiniz Brugge’un merkezinde harika bir bar. Yanında dilerseniz peynir, turşu vb basit atıştırmalıklar da söyleyebiliyorsunuz.

Bar/Akşam Yemeği:

  • ’t Zwart Huis: Buraya akşam yemeği için gitmenizi öneririz. Kışları şömine başında sohbet ederek farklı biraları yudumlamak harika oluyor. Rezervasyon yaptırmanızda fayda var.
’t Zwart Huis
  • 2be Bar Mood Drinking: Kanala bakan olukça turistik görünümlü bir bar/restoran. Hem içki içmeye, hem de yemek yemeğe gidebilirsiniz.
  • Ellis Gourmet Burger: Muhteşem burgerleri ve bizim gibi kalabalık arkadaş grupları için özel odalarıyla kesinlikle ziyaret etmeye değer.

Bira Müzesi:

  • Hem yapım aşamalarını görebileceğiniz hem de gittiğiniz brewery konusunda tarihi bilgiler alabileceğiniz tular için iki önerimiz var: Brouwerij Bourgogne des Flandres ve De Halve Maan Brewery

Bunlar dışında kahvaltı için Sanseveria Bagelsalon‘a uğramadan ve belçika çikolatalı waffle’lardan yemeden dönmeyin!

Kanal turu Brugge’u gezmenin en güzel yanlarından biri Church of Our Lady, Sint Janshospitaal gibi şehrin tarihi yerlerinden geçerek keyifli bir tur yapmanızı sağlıyorlar.

Sıcak zamanlarda gidecekseniz Hof de Jonghe açık havada zaman geçirebileceğiniz keyifli bir park. Alternatif olarak tarihi RüzKoeleweimolen ve Sint-Janshuismolen rüzgar güllerini de ziyaret edebilirsiniz.

2 comments

  1. Merhaba, öncelikle sizi beğenerek izlediğimizi belirtmek istiyorum 🙂 Biz ev arkadaşım ile hafta sonları gezi rotaları belirlemeye ve onları insanlarla paylaşmaya karar verdik. Ama video düzenleme konusunda çok sıkıntı yaşıyorum. Hangi programı kullandığınızı yazarsanız çok mutlu olurum. Teşekkürler ve Sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir