Baharda Kamp: Kastro, Kıyıköy

Hem ormanı, hem de suyu görebildiğimiz yerlere kamp kurmayı seviyoruz. Plajda kamp yapmayı genelde kumlar nedeniyle çok tercih etmiyoruz. O nedenle favorimiz göl ya da nehir/dere kenarlarına konumlanabileceğimiz yerler. Bir de yanında bize gölge yapabilecek görkemli ağaçlar varsa keyfimize diyecek yok. Kastro, Kıyıköy tüm bu koşulları sağlamasıyla kısa zamanda en sevdiğimiz kamp alanlarından biri haline geldi. Nehir kenarına kamp kurup su sesi ve kurbağalar eşliğinde uyurken, sabah ağaçların arasından süzülen ilk ışıklarla uyanabiliyorsunuz.

Tabi Yedigöller ya da Sülüklü Göl gibi doğa harikası farklı alternatifler de mevcut. Fakat bu bölgelere İstanbul’dan 2 günlüğüne gitmek bazen yorucu olabiliyor. Biz Kastro’yu İstanbul’a yakınlığı açısından da çok seviyoruz. Yol İstanbul’dan yaklaşık 3 saat sürüyor ama giderken de gelirken de trafik saatlerinden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Bunun dışındaki en önemli konu ise kamp yapacağınız dönem. Nisan – Mayıs aylarında Kastro cennet gibi oluyor, doğa yeni canlanıyor, çok az sayıda insan olduğu için direkt nehir kenarına kamp kurabiliyorsunuz. Sahilde uzun yürüyüşler yapıp tüm bölgenin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Fakat yaz aylarında gerçekten ciddi bir kalabalık buraya hücum ediyor ve gündüz pikniğe gelenlerle birlikte iğne atsan yere düşmeyecek bir ortam oluşuyor. Bunun üstüne bir de çöp konusu var ki o bizim içimizi en çok acıtanlardan, konusunu bile açmak istemiyoruz.  Fakat bahar aylarında Kastro içinizi ısıtan güzel bir kamp ateşi gibi, bırakalım da fotoğraflar bizim yerimize anlatsın.

Biz buradaki kamp alanını tercih ediyoruz. İçeride küçük bir bakkal, tuvalet vb imkanlar da mevcut. Dilerseniz Kastro koyu boyunca sahilde yürüyüş de yapabilirsiniz.

Daha önce Kastro’da çektiğimiz mini bir video da vardı, onu da buraya bırakıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir