Amos Antik Kenti

Marmaris koylarından büyülenince bu bölgede geçireceğimiz zamanı arttırmaya ve biraz daha derinlere inmeye karar verdik. Bir miktar araştırma sonrasında kendimizi Turunç, Amos ve Kumlubük taraflarında bulduk. Karavanla yolculuk etmenin en güzel kısımlarından biri de bu esneklik. Hiç aklınızda olmayan yerler bazen kalbinizde en çok yer eden yerlerden biri olabiliyor.

Turunç yaz aylarında oldukça hareketli oluyormuş. Etrafta güzel sahillere konuşlanmış 5 yıldızlı oteller de gördük. Bu yaz alternatif bir yer denemek istiyorsanız Turunç’a şans verebilirsiniz. Marmaris’in merkezinden sadece 20 km uzaktlıkta olan koy masmavi deniziyle kalbinizi kazanabilir.

Bizi asıl büyüleyen yer ise Amos Antik Kenti oldu. Antik kalıntılar anlamında çok fazla bir şey beklemeyin ama aradığınız şey tarihi doku ve muhteşem bir manzaraysa doğru yerdesiniz. 🙂

Kalıntıların büyük kısmı Asarlık Tepesi üzerinde bulunuyor. Yapılan araştırmalar sırasında ortaya çıkan belgeler MÖ 2. yy’dan beri yerleşim birimi olduğunu kanıtlıyor. İyi korunmuş tek parçası, karşısında Rodos’u da görebildiğiniz Amos Antik Tiyatrosu diyebiliriz.

Bölgenin tarihi hakkında çok fazla yazıya ulaşamadık. Girişte herhangi bir güvenlik ya da ücretlendirme de yoktu. O nedenle tarihi bilgiler yer alan tabela da göremedik. Sadece gözlerimizi kapayıp kendimizi bir an için bu manzaraya karşı yaşarken hayal ettik.

Tepede yer alması nedeniyle hafif tırmanmalı geçen gezimizden sonra karnımızı doyurmak için sol tarafta gördüğümüz harika koylardan birine gitmeye karar verdik. Kumlubük, yaz aylarında sık sık tercih edilen koylardan biriymiş. Biz kış aylarında gittiğimiz için oldukça sakindi. Piknik ya da manzaraya karşı keyif yapmak için gidebileceğiniz güzel bir koy. Yaz aylarında deniz için de harika gözüküyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir