7 Günde İzlanda Ring Road – 3. Bölüm

Vestrahorn, 454 metre yüksekliğinde tek başına yükselen heybetli bir dağ. Stokksnes’da bulunan bir sahilde harika yansımalar yaratıyor. Biz de bu bölgeden fotoğrafını çekmek istedik. Fakat sahile giriş ISK 800 (yaklaşık 60 euro) üctetliydi. Fiyat bize fazla geldi ve yolda yansımaları fotoğraflamayı tercih ettik.

Djupivogur daha çok keyif yapmaya zaman ayırmak istediğimiz bir günde uğradığımız Cittaslow üyesi tatlı bir kasaba. Cittaslow, küreselleşmeye karşı dingin yaşamı savunan bir organizasyon. Türkiye’de de Cittaslow üyesi bazı bölgeler var. Biz şehir içindeki sakinliği, limana bakan mini barı çok sevdik.

Godafoss şelalesi bizi en çok etkileyen şelalerden biriydi. Hemen karşısında yer alan Fossholl Guesthouse otelimiz sayesinde tam bir günümüzü gürül gürül akan sularına bakarak geçirdik. Birkaç kez ziyaretler düzenledik. Özellikle sabah erken saatlerde kimsecikler yokken ayrı bir güzelliği vardı. 1000 yıllarında bölgede yaşayan İzlanda halkı hristiyanlığı kabul ederek eski dinlere ait heykelleri bu şelaleden aşağı atmışlar. O nedenle de şelalenin adının Godafoss (Tanrılar Şelalesi) olduğu söyleniyor.

Godafoss

Hverir, Myvatn’da yer alan Jeotermal bölge. Korkunç bir kokusu var ama Mars’a benzer yüzey şekilleri inanılmaz bir görüntü oluşturuyor. Burada birçok kaplıca da bulunuyor. Dilerseniz sıcak bir bir mola verebilirsiniz. 

Kolugljufur bizim yol üstünde uğrayıp çok beğendiğimiz şelalelerden biriydi. İzlanda’da o kadar çok şelale var ki bir süre sonra körleşme yaşıyorsunuz. Bu şelale tatilin son günlerine denk gelmesine rağmen bizi etkilemeye devam eden muhteşemlikteydi.

Son günlerde biraz duygusallaşıp tüm İzlanda seyahati boyunca bize eşlik eden atlara ve kuzulara da veda ettik.

Programımızın yoğunluğu nedeniyle seyahatimiz boyunca kaplıcalara zaman ayıramadık. O nedenle de kapanışı Blue Lagoon ile yapmanın bu rüya gibi geziye en güzel final olacağını düşündük. Gece 11’de olan uçağımızdan önce tüm haftanın yorgunluğunu muhteşem bir akşamla attık. Lagün siyah kayalar arasında bembeyaz görüntüsüyle akıl alan güzellikte. Çok geniş bir alana yayılıyor. Giriş bölümündeki kalabalıktan arkalara doğru ilerleyerek kolayca kaçabilirsiniz. Bizim şansımıza kısa bir süre yağmur da yağdı. Ellerinizde alkollü ya da alkolsüz içecekleriniz, yüzünüzde çamur maskeniz unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Biletlerinizi mutlaka online olarak önden almanızı öneririz. Buradan hem farklı paketlere, hem de fiyatlara bakabilirsiniz.

Umarız verdiğimiz tavsiyeler işinize yarar ve sizi muhteşem deneyimlere götürür.

Herkese keyifli seyahatler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir