10 Maddede Sicilya Adası Gezi Rehberi

Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya, İtalya’ya bağlı yarı özerk bir bölge. İtalyan dokularını taşımasının yanında kesinlikle kendine has bir tarzı da var. Az sayıda kişinin yabancı dil konuşabilmesi bizim için işleri daha da ilginç hale getirdi. Şehrin insanına işaret diliyle ne çok şey anlattık size anlatamayız. Biz daha az kişi tarafından keşfedilen böyle yerleri deneyimlemeyi çok seviyoruz. Gelin o zaman doğa güzellikleri ile bezeli bu tatlı adayı beraber gezelim.

 • Katanya’ya İstanbul’dan direkt uçabilirsiniz. Uçaktan iner inmez Duomo Meydanı’nda yorgunluk atmak en güzeli. Meydanı çevreleyen kafelerde, sokak sanatçılarının çaldığı müzikler eşliğinde şehrin keyfini çıkarmanızı öneririz.
 • Meydana gelmişken Saint Agatha Katedralini keşfetmeyi atlamayın!
Katanya Katedrali
 • Sicilya’ya özgü Granita adı verilen buzlu dondurmalardan mutlaka tatmalı. Çocukluğumuzun dondurmaları; buz parmak ya da calippo benzeri bir tadı var ve birbirinden farklı meyve aromalı seçenekleri ile yaz dönemindeki sıcak havaya birebir.
 • Italya’ya gidip pizza yememek olmaz. Işıklarla bezeli tatlı bir ara sokakta bulunan Gisira Pizza & Drinks’de birbirinden güzel seçenekler bulabilirsiniz.
 • Katanya’dan otobüse atlayıp 1 saatten biraz fazla bir sürede Taormina’ya ulaşabilirsiniz. Taormina, “la dolce vita” yılları dedikleri 1960’larda, ünlülerin Avrupa’daki Hollywood’u olarak anılıyormuş. Burada birbirinden güzel oteller de mevcut, zamanınız varsa birkaç gece konaklayabilirsiniz de.
 • Taormina’da Isola Bella adı verilen, minik bir adacığın ince bir yürüyüş yolu ile sahile bağlandığı bölgeyi ziyaret etmenizi öneririz. Kalabalıktan etkilenmemek için erken saatlerde gitmek daha iyi bir seçim olacaktır.
Isola Bella
 • Taormina’da çevre koyları, deniz mağaralarını keşfetmenizi sağlayacak 2-3 saatlik tekne turları bulabilirsiniz. Açıklarda deniz keyfi yapmanın tadı bir başka oluyor!
 • Etna, Sicilya’da yapılacaklar listesinin en başında! Her türlü deneyimi tek bir pakette sunan birbirinden güzel günlük turlar var. Mağaralara iplerle inip, 4×4’ler ile etrafı gezebilir, Etna’da iyice yorulduktan sonra organik yemek seçenekleri sunan bağlarda öğle yemeği ve leziz şarapların keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Bağlarda şarap keyfi yaptıktan sonra Gole Dell’Alcantara’nın soğuk sularına girip kendinize gelebilirsiniz. Volkanik dağların su ile aşınması ile oluşan bu vadiden çıkan kaynak suları dondurucu ama bir o kadar da keyifli.
 • Aci Castello koyu mutlaka görülmesi gereken yerlerden, volkanik kayalardan oluşan bu koyda sahil keyfi yapmak pek mümkün değil ama suyun berraklığına inanamayacaksınız!
Aci Castello

 

4 comments

 1. Sitenizle çok tesadüfi bir şekilde karşılaştım ve bir çırpıda okudum… Sadece harika bir iş yaptığınızı söylemek istedim.
  Tebrikler, Teşekkürler 🙂

  1. Zeynep çok mutlu olduk, çok teşekkür ederiz güzel yorumun için. Bizim için anlamı büyük, çok sağol!

 2. Instagram’da keşfet bölümünde “işi bıraktığınızı” açıkladığınız bir post ile karşıma çıktınız. Burçin çok yakın bir arkadaşıma inanılmaz benziyor! Farklı yerleri görmeyi inanılmaz seven bir çiftiz. Fakat bir bebişimiz var şimdilik gezi planlarını ileri bir tarihe erteledik. Gezdiğiniz lokasyonları bir çırpıda okuduk. Hemen gezme isteği uyandı bizde! Süpersiniz, çok doğalsınız. yeni kararınızda ve yaşamınızda başarılar! 🙂

  1. Çok teşekkür ederiz, sizinki de bambaşka heyecanlar. Bebiş biraz büyüyünce yepyeni deneyimler olacak, hem de onun da içinde olduğu. Bizden de kucak dolusu sevgiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir